Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik

Samodzielna nauka programowania – jak zacząć?

Data publikacji 17 sierpnia, 2020


W dzisiejszych czasach branża IT jest zdecydowanie jedną z najbardziej przyszłościowych dziedzin. Umiejętności programowania oraz sprawnego poruszania się po różnorodnych systemach są obecnie niezwykle cenione u potencjalnych pracowników. Wszelkie kursy oraz studia informatyczne wymagają jednak poniesienia dużych kosztów. W jaki sposób możemy więc nauczyć się programowania samodzielnie? Jakie są pierwsze kroki na tej drodze? Co powinniśmy robić? Serdecznie zapraszamy do lektury poniższego tekstu!

Nauka poprzez Internet

Chcąc nauczyć się nowej rzeczy w dzisiejszych czasach musimy zdać sobie sprawę, z tego, że jesteśmy prawdziwymi szczęściarzami. Wszystkie bowiem informacje dotyczące jakiejkolwiek umiejętności, a zwłaszcza tych powiązanych z komputerami znajdują się właśnie w Internecie. Sieć jest prawdziwą skarbnicą wiedzy, w której znajdziemy wszystko to, co nas interesuje. Wystarczy więc wejść na odpowiednie forum lub wyszukać samouczka w formie filmików na YouTubie, co z pewnością będzie najbardziej atrakcyjną formą nauki. Jeżeli jednak będziemy chcieli poszerzyć wiedzę na dany temat możemy zakupić podręcznik. Dobrą metodą na dowiedzenie się, jaka książka okaże się najbardziej przydatna, jest zapoznanie się z obowiązkowymi lekturami studentów informatyki na najlepszych uczelniach. Najczęściej są one publikowane na stronie danych wydziałów i nie powinno być problemu z pozyskaniem danych list. Dodatkowo, samodzielna nauka programowania nie wymaga od nas posiadania żadnego profesjonalnego sprzętu. Same początki bowiem obejdą się na spokojnie bez komputerów z mocnym procesorem, olbrzymim RAMem czy kartą graficzną. Wszystko, czego będziemy potrzebować jest zwyczajny komputer, edytor tekstu oraz przeglądarka. Co do ostatniego punktu najczęściej jest to po prostu Windows lub Linux, z tym że programiści o wiele chętniej korzystają z Linuxa, gdyż jest on całkowicie darmowy.

Od jakiego języka zacząć?

Podstawowe języki programowania, które są polecane do nauki dla początkujących to Python oraz JavaScript. Jednak dla zupełnych nowicjuszy zdecydowanie lepiej sprawdzi się Python. Jest on bowiem znacznie mniej skomplikowany od JavaSript. Dodatkowo jest to język interpretowany. W praktyce oznacza to, że napisany przez nas kod od razu daje efekty, dzięki czemu możemy natychmiast widzieć wyniki swoich działań. Taki mechanizm jest wyjątkowo motywujący, co na samych początkach jest bardzo ważne w procesie utrzymania motywacji. JavaScript również pozwala nam na niemal natychmiastowe obserwowanie wyników naszej pracy, jednak jest on już o wiele bardziej skomplikowany. Oczywiście ma to również swoje zalety, które uwidaczniają się przede wszystkim w większej ilości możliwości, jakie daje ten język. Warto jednak pamiętać, że zabranie się za naukę JavaScript wymaga od nas dobrej znajomości przynajmniej HTML, bez tej umiejętności całe przyswajanie nowej wiedzy nie będzie miało zbyt dużego sensu. Doskonałym narzędziem, które przygotowuje do nauki programowania jest darmowy program Scratch. Oryginalnie powstał on z myślą o dzieciach, jest on jednak równie przydatny dla dorosłych i doskonale pomaga obyć się z podstawami programowania. Skupia się on bowiem na mechanizmach i pokazuje odpowiedni punkt rozumowania, co jest niezwykle istotne.

Darmowe kursy

Jak już wspomniano, w Internecie znajdziemy wiedzę na każdy temat. W przypadku programowania występuje ona także w doskonale opracowanej i niezwykle łatwo przyswajalnej formie, jakiej są darmowe kursy internetowe. Specjalnie dla ich propagowania zostały stworzone liczne platformy zawierające szkolenia z zakresu wybranych zagadnień. Co więcej, większość z nich jest całkowicie darmowa, a z pewnością już dotyczy to całkowitych podstaw obchodzenia się z językiem programowania. Dodatkowym plusem, takiej inicjatywy jest także to, że dzięki stronom dedykowanym kursom tematycznym możemy nawiązać kontakty z osobami z całego świata, które interesują się podobnymi zagadnieniami i powymieniać z nimi kluczowe informacje.

Jak zmienić język klawiatury?

Redakcja BlueMobility

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?