Komputery poleasingowe do gier – czy się sprawdzają?
Data publikacji 3 września, 2020
Komputer wykorzystywany przez gracza powinien posiadać nieprzeciętne parametry użytkowe. Wiadomym jest, że wysokiej klasy sprzęt sporo kosztuje, a więc nie każdy może pozwolić sobie na jego zakup. Właśnie dlatego wiele osób rozważa zakup urządzenia z drugiej ręki. To prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy posiadają ograniczony budżet lub nie lubią przepłacać. Dzięki temu można zaoszczędzić kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych. Oczywiście decyzji o zakupie nie należy podejmować zbyt pochopnie.
Czy warto zakupić używany komputer?
Komputery poleasingowe do gier cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Używany sprzęt również może posłużyć przez długie lata. Zazwyczaj był on wykorzystywany w firmach, które systematycznie wymieniają wyposażenie na nowsze. Ważne jest jednak to, aby znaleźć uczciwego sprzedawcę, który zagwarantuje jasne warunki umowy. Nie zawsze jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Dobrze jest zapoznać się z opiniami wystawionymi przez wcześniejszych klientów.
Firm oferujących sprzęt poleasingowy jest wiele, jednak nie wszystkie są godne zainteresowania. Istotne jest, aby sprawdzić, ile wynosi okres gwarancyjny. Stanowi on najlepsze zabezpieczenie – wszelkie nieprawidłowości, które pojawiły się po zakupie mogą zostać zgłoszone do sprzedawcy. Wiele osób potwierdza, że używany sprzęt o doskonałych parametrach sprawdza się znacznie lepiej podczas rozgrywek, niż urządzenie nowe, zakupione za podobną kwotę.
Zakup poleasingowy vs od osoby prywatnej
W sieci można znaleźć wiele ofert osób prywatnych, które posiadają na sprzedaż komputery do gier. Nierzadko ich ceny są wyjątkowo niskie, co zachęca do dokonania zakupu. Należy jednak pamiętać, że wiąże się on ze sporym ryzykiem. Przede wszystkim nie otrzymujemy gwarancji. Istnieje duża szansa, że sprzęt ulegnie awarii już po kilku tygodniach, jednak sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności za usterki. Ponadto bardzo często nie otrzymujemy dokumentów, które potwierdzają faktyczny okres eksploatacyjny sprzętu. Może okazać się, że jest on o wiele starszy, niż zapewnia sprzedawca. Na rynku funkcjonuje wielu nieuczciwych osób, które pragną jedynie naciągnąć niedoświadczone osoby i narazić ich na wyrzucenie pieniędzy w błoto.
Zupełnie inaczej jest w przypadku sprzętu poleasingowego, który oferowany jest przez legalnie działające przedsiębiorstwa. Znamy dokładną historię użytkowania komputera. Ponadto możemy zapoznać się z dokumentacją, która ją potwierdza. Mamy pewność, że urządzenie zostało w sposób kompleksowy przygotowane do sprzedaży. Mowa tutaj o m.in. wymianie części eksploatacyjnych. Otrzymujemy urządzenie w pełni sprawne i gotowe do użytku. Nie musimy dodatkowo w nie inwestować. Ogromną zaletą jest oczywiście gwarancja, która nierzadko wynosi rok lub dwa lata. Nie trzeba więc obawiać się niespodziewanej awarii, która uniemożliwi korzystanie z urządzenia. Prawdą jest, że komputery poleasingowe mogą być nieco droższe, niż oferowane przez osoby prywatne, jednak zakup nadal się opłaca.
O czym pamiętać?
Jeśli zdecydowałeś się na zakup komputera poleasingowego, to pamiętaj o tym, aby dokładnie sprawdzić wybranego sprzedawcę. Dobrze jest zweryfikować, jak długo przedsiębiorstwo funkcjonuje na rynku. Ważne jest również to, aby zapoznać się z opiniami wcześniejszych klientów. Każdy punkt umowy gwarancyjnej musi zostać przeanalizowany jeszcze przed zakupem. Wiele osób o tym zapomina, co niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Po wystąpieniu usterki może okazać się, że gwarancja nie obejmuje uszkodzonych podzespołów.
Wiele osób poleca zakup sprzętu z wymienionym dyskiem. Dobrze, jeśli urządzenie posiada wgrany legalny system operacyjny. Dzięki temu nie trzeba narażać się na nadprogramowe koszty. Niektórzy uważają, że już na początku warto jest wymienić baterię BIOS-a. Posiadasz specyficzne wymagania wobec sprzętu? Sprawdź, czy dany sprzedawca umożliwia spersonalizowanie komputera np. poprzez zwiększenie pamięci RAM, czy tez przestrzeni dyskowej.