Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle Kable światłowodowe

Kable światłowodowe – cechy i użycie

Data publikacji 15 grudnia, 2020

W mediach coraz więcej słyszy się o Internecie światłowodowym, który to zdaniem dostawców jest o wiele szybszy, bardziej niezawodny oraz gwarantuje lepszą transmisję danych niż rozwiązania standardowe. Czy jest to prawdą? Zakrojone na szeroką skalę testy pokazują, że jak najbardziej tak – jest to zasługa nie tylko zaimplementowanej infrastruktury, ale także wykorzystywanych do ustanowienia połączenia pomiędzy komputerami a siecią kabli światłowodowych. 

W telegraficznym skrócie powiedzieć można, że kable światłowodowe składają się z jednego lub też więcej włókien szklanych, które to są następnie zabezpieczane kilkoma warstwami ochronnymi o podwyższonej wytrzymałości i optymalnej elastyczności. Sprawia to, że wyrobom takim nie straszne są uszkodzenia mechaniczne czy też niekorzystne warunki zewnętrzne, jak również – że mogą one być instalowane nawet w trudnodostępnych miejscach i pod nietypowymi kątami bez obawy, że ulegną one uszkodzeniu. 

Na zewnątrz produktu znajduje się warstwa ochronna, najczęściej wykonana z mocnej gumy lub też PVC, której to głównym zadaniem jest ochrona włókien szklanych przed szkodliwym wpływem nadmiernej wilgoci, temperatur, czy też niekorzystnych warunków atmosferycznych. Kolejnym elementem zabezpieczającym jest tak zwany ekran, który to umożliwia ograniczenie do absolutnego minimum działających na wyrób zakłóceń, szczególnie w przypadku, gdy okablowanie przebiega w pobliżu pracujących z duża mocą maszyn czy urządzeń przemysłowych, które to mogłyby ograniczać jakość przesyłu. Aby mieć maksymalną gwarancję, iż znajdujące się we wnętrzu kabla światłowodowego włókna nie ulegną uszkodzeniu, producenci niejednokrotnie decydują się na implementacje dodatkowych powłok ochronnych wykonanych ze specjalnego żelu, który to nie ogranicza elastyczności produktu, jednocześnie chroniąc go przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. 

Najwyższej jakości produkty będące bohaterami dzisiejszego wpisu mogą pracować w szerokim zakresie temperatur wahającym się od minus pięćdziesięciu do nawet plus siedemdziesięciu stopni Celsjusza. Sprawia to, że montaż zarówno na otwartej przestrzeni jak i pod ziemią nie będzie skutkował ich przyspieszonym zużywaniem się lub niszczeniem, jako są one odpowiednio zabezpieczane zarówno przed przenikliwymi mrozami nawiedzającymi Polskę w sezonie zimowym, jak i przed saharyjskim słońcem, które to często towarzyszy nam latem. 

Kable światłowodowe, szczególnie te opatrzone wszelkimi wymaganymi obowiązującym prawem certyfikatami nie należą do najtańszych, jednakże uważamy że ich cena jest jak najbardziej uzasadniona, bowiem nie tylko powstają one z materiałów najwyższej półki, ale także umożliwiają przesyłanie pakietów danych bezpośrednio do pojedynczych komputerów oraz całych sieci komputerowych z prędkością nieosiągalną dla tradycyjnego okablowania typu Ethernet. Niejednokrotnie Internet prowadzony kablami światłowodowymi jest również szybszy i bardziej niezawodny niż ten oferowany konsumentom przez operatorów sieci komórkowych w sposób bezprzewodowych. 

Jak zmienić język klawiatury?

Redakcja BlueMobility

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?