Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik

Jaki smartfon z dobrym aparatem kupić?

Data publikacji 10 sierpnia, 2020


Telefon komórkowy już dawno przestał być uważany za urządzenie, które powinno służyć wyłącznie do wykonywania połączeń lub esemesowania. Smartfon jest urządzeniem, które oferuje swoim użytkownikom wiele różnych aplikacji zapewniających rozrywkę oraz ułatwiających codzienne życie. By wygoda jego korzystania była jak najwyższa, producenci wyprzedzają się z jakością wykonania poszczególnych elementów tworzących całość telefonu. Lepszy osprzęt wpływa na płynniejszą pracę urządzenia.

W dzisiejszych czasach telefon komórkowy staje się poręcznym aparatem fotograficznym. Może jeszcze brakuje mu tak wysokiej jakości, jak w przypadku lustrzanek, ale i tak potrafi często wykonywać zdjęcia ponad poziom amatorski. Wpływa na to jednak, oprócz zmysłu fotograficznego, jakość wykonania aparatu w telefonie. Najlepsze smartfony są wyposażone zarówno w wysokiej jakości aparaty, jak również w procesory i inne elementy należące do najwyższej półki.

Aparat w smartfonie i wszystko co z nim związane

Możliwość wykonywania dobrej jakości zdjęć to jedna kwestia. Często samo zrobienie fotografii nie jest wystarczające dla części osób. Lubią oni edytować każde ze swoich zdjęć, poprawiając kolory, retuszując jakieś niedoskonałości lub przycinając je. Zwykle do profesjonalnej obróbki obrazów służą różnego typu programy. Te bardziej rozbudowane są zazwyczaj płatne, a ich kwota jest stosunkowo wysoka.

Producenci wychodzą naprzeciw potrzebom użytkowników smartfonów i proponują wbudowane w aplikację aparatu narzędzia do edytowania swoich zdjęć. Nowe telefony potrafią być wyposażone w naprawdę wiele funkcji, które wpływają na wygodną i intuicyjną obróbkę fotografii. Jeśli ktoś zastanawia się, jaki smartfon z dobrym aparatem kupić, to warto mieć na uwadze także tę kwestię, by zaoszczędzić na ewentualnym kupnie programu do obróbki.

Budowa aparatu w smartfonie

Kupowanie telefonu z myślą o dobrym aparacie często polega na sprawdzaniu, jak dużo megapikseli posiada. Jest to oczywiście uzasadnione, ponieważ w teorii im więcej megapikseli posiada aparat, tym lepiej. Na wykonywanie o wiele lepszych jakościowo zdjęć wpływa także cały układ optyczny telefonu.

Kupując smartfon, warto sprawdzać również wielkość matrycy. Powinna być ona jak najmniejsza, co wpłynie na jeszcze lepszą jakość wykonywanych zdjęć. Natomiast im większy rozmiar wykazuje pojedynczy piksel, tym lepiej dla zdjęcia.

Jeśli oczekujemy od aparatu w smartfonie wykonywania dobrych zdjęć po zmroku, to należy zwracać uwagę na jasność obiektywu.

Kupno jakiegokolwiek smartfona pod względem przede wszystkim aparatu nie powinno zatem kończyć się na wyłącznym sprawdzaniu liczby megapikseli. Jest to ważna kwestia, lecz nie wymaga często ogromnych wartości, ponieważ liczą się także pozostałe parametry. Należy zwracać uwagę na matrycę, której rozmiar wpływa na jakość zdjęcia. Warto zwrócić uwagę na rozmiar każdego pojedynczego piksela i na budowę przysłony, której współczynnik powinien być jak najniższy. Nie powinno zapominać się o budowie obiektywu, ponieważ im większy kąt wykonywania zdjęć, tym lepiej. Zdecydowanie wpłynie to na komfort podczas edycji i kadrowania fotografii.

Niebagatelną rolę ma także sama budowa telefonu. Należy zwrócić uwagę na jego specyfikację. Jeden z najważniejszych elementów w budowie smartfona, czyli procesor, powinien być dobrej jakości. Dobrze, aby urządzenie posiadało stabilizator, co wpłynie na zmniejszone ryzyko wykonywania zamazanych zdjęć.

Czasami najlepszą możliwością do sprawdzenia jakości aparatu w smartfonie jest testowanie konkretnego modelu. Niestety trudno sobie pozwolić na dokładne sprawdzenie w taki sposób różnych urządzeń. Oczywiście w sklepach telefony są wystawione do wglądu, lecz to zbyt ograniczone pole manewru, by ocenić wszystkie ich możliwości wykonywania zdjęć- zwłaszcza pracę przy różnym świetle.

Smartfony od różnych producentów posiadają odmienne opcje w aplikacji aparatu. Część telefonów posiada bardzo dużo możliwości ustawienia działania aparatu, by funkcjonował on według konkretnych parametrów.

Jak zmienić język klawiatury?

Redakcja BlueMobility

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?