Internet dla studenta – jaki wybrać?
Data publikacji 2 września, 2020
Internet jest w obecnych czasach jednym z najbardziej podstawowych narzędzi do pracy – tak dla osób, które dopiero uczą się bądź studiują, jak i dla dorosłych, wykonujących obowiązki zawodowe. Jednocześnie, możliwości (lokalowe i finansowe) tych podgrup są zupełnie inne. W dzisiejszym artykule skupimy się na potrzebach studentów. Jak wybrać internet dla osób, które dopiero rozpoczynają swoje dorosłe życie i nie osiągają zbyt dużych przychodów?
Internet dla studenta – podstawowe kwestie
Jedną z istotniejszych kwestii, na które zwróci uwagę każdy student, jest czas trwania umowy. Podczas gdy osobom dorosłym nie przeszkadza (a często wręcz cieszy je) stałość umowy na świadczenie usług w zakresie internetu – młode osoby z reguły przyjeżdżają na studia na okres trwania roku akademickiego, a na wakacje – wracają do domu. Często zdarza się, że na następny rok akademicki mieszkają już zupełnie gdzie indziej, przez co interesuje je jeden z dwóch aspektów umowy na internet:
– możliwie krótki czas jej trwania,
– elastyczny czas trwania umowy (i powiązana z tym faktem możliwość wypowiedzenia jej w dowolnym momencie),
– możliwość przenoszenia internetu w dowolne miejsce, bez połączenia umowy z adresem.
W pierwszym przypadku, studenci najbardziej cenią sobie umowy na okres pół roku – to czas, kiedy na pewno przebywają w jednym miejscu. Dodatkowo, w początkowym okresie roku akademickiego tak naprawdę w pełni wystarczający jest dostęp do internetu, jaki zapewnia im smartfon. Dopiero gdy zbliża się sesja, konieczne może być korzystanie z szybszego i pewniejszego łącza.
Niektóre firmy oferują również umowy elastyczne, które można wypowiedzieć w każdym momencie ich trwania. To zdecydowana wygoda dla studentów, którzy nie są pewni, gdzie będą mieszkać w kolejnym roku akademickim. Niestety, z reguły takie rozwiązanie wiąże się ze stosunkowo wysoką ceną w porównaniu do oferowanego transferu: w związku z brakiem stabilności umowy, operatorzy często pobierają odpowiednio wyższe opłaty za dostęp do internetu.
Ta ostatnia opcja to internet mobilny. Jest dość dobrym rozwiązaniem dla studentów, a jego jedynym minusem jest fakt, że musimy określić, ile zużyjemy GB w skali miesiąca. W przypadku wyczerpania transferu może okazać się, że (w przypadku szczególnie trudnego miesiąca) już po dwóch czy trzech tygodniach brakuje transferu. Dlatego też zaleca się wzięcie nieco większego pakietu danych niż ilość standardowo zużywana – dla bezpieczeństwa i braku przerwy w dostawie internetu.
Dodatkowo, dla studentów często ma znaczenie możliwość wcześniejszego wypowiedzenia umowy lub dokupienia pakietu w korzystnej cenie. Dlatego też warto dokładnie zapoznać się z opcjami dostępnymi na stronie firmy, której usługi nas interesują. W ten sposób można dowiedzieć się, ile dokładnie kosztują poszczególne dodatkowe opcje – jak na przykład zakup dodatkowego transferu. Może bowiem okazać się, że ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest wybór większego pakietu już na etapie podpisywania umowy.
Kiedy opłaca się internet stacjonarny?
Zdecydowanie ekonomiczniejszą opcją jest zakup internetu w formie stacjonarnej – czyli takiego, który odgórnie jest związywany z określonym adresem. Taka umowa oznacza konieczność zobowiązania się do spłacania comiesięcznych zobowiązań przez okres co najmniej dwóch lat, a co za tym idzie – również pozostawania pod wskazanym adresem.
Takie rozwiązanie jest dobrą opcją dla studentów, którzy wiedzą na pewno, że będą przez zbliżony okres czasu mieszkać pod wskazanym adresem. Niekiedy zdarza się, że właściciele mieszkań, aby uniknąć żmudnego poszukiwania zaufanych osób co roku, godzą się na niższy czynsz w wakacje lub w ogóle rezygnują z pobierania opłat gdy mieszkanie stoi puste – a w zamian zaufani studenci wracają do nich co roku.
W takiej sytuacji idealną opcją jest internet stacjonarny, który pozbawiony jest wyżej wskazanych problemów. Nie tylko nie występuje w pakietach (a zatem można korzystać z niego bez ograniczeń, nie zastanawiając się, na co zabraknie transferu), ale również jest nieco tańszy w porównaniu z opcjami na czas nieokreślony.
Dzieje się tak dlatego, że dla operatora klient, który zostaje z nim na dłużej jest bardziej opłacalny. Dlatego też często oferują umowy w atrakcyjnych cenach na dwa lub trzy lata – by niejako „przywiązać” do siebie klienta. Jeśli tylko studenci są pewni, że będą pozostawać w danym lokalu przez czas trwania umowy – taka opcja jest dla nich zdecydowanie najekonomiczniejszym i najwygodniejszym rozwiązaniem.