Gry mobilne – z czym to się je?
Data publikacji 29 października, 2019Obecnie, niemalże każdy z nas posiada smartfona lub tableta. Te urządzenia stały się nierozłączną częścią naszego życia. Korzystamy z nich codziennie – w domu, w pracy, na uczelni, w komunikacji miejskiej, praktycznie wszędzie. Oczywiście – w związku z tym, że są to urządzenia elektroniczne, to mają one bardzo wiele zastosowań. Poczynając od ich pierwotnego celu – czyli rozmowy na odległość, wysyłania wiadomości tekstowych i zdjęć, czy filmów, przez planowanie i organizowanie czasu, po rozrywkę. O tym ostatnim chcielibyśmy więcej dzisiaj powiedzieć.
Do czego służy smartfon?
Telefon szczególnie dla młodszych użytkowników służy w znacznej mierze do zabawy i do relaksu. Ciężko obecnie znaleźć nastolatka, który na swoim telefonie nie miałbym zainstalowanej gry na telefon.
Obecnie rynek gier mobilnych rozrasta się w bardzo szybkim tempie – jest on na chwilę obecną warty miliardy dolarów w skali całego świata. Ponad miliard użytkowników na całym świecie wykorzystuje te urządzenia do grania w gry.
Co powinniśmy wiedzieć o grach mobilnych?
Gry na telefon przede wszystkim nie są nowością – już w starych, ale kultowych telefonach jak Nokia 3310 można było zagrać w popularnego węża, czy inne małe gry. Wraz z rozwojem technologii nastąpił też rozwój technologii tworzenia gier na telefony. Obecnie wykorzystuje się w nich te same silniki, co w grach na desktopy, czyli popularne komputery osobiste. Najpopularniejszym silnikiem trójwymiarowym jest Unity 3D. Negatywnym aspektem gier mobilnych jest ich uzależnienie od źródła dochodu generowanego przez użytkownika. Strategie monetyzacji gier są dwie.
Pierwsza z nich opiera się o wyświetlanie użytkownikowi reklam w trakcie gry, o ile posiada on dane mobilne lub jest połączony z siecią bezprzewodową.
Druga strategia to mikrotransakcje w grach lub sklep. Za grę trzeba zapłacić lub żeby osiągać lepsze rezultaty, mieć ładniejszą postać lub więcej przedmiotów musimy nabyć wirtualną walutę, którą można wymienić na wirtualne przedmioty w grze.
Jest to pewnego rodzaju zagrożenie, w szczególności dla młodocianych i nieświadomych użytkowników, którzy jednorazowo potrafią wydać nawet kilkaset złotych na wirtualne przedmioty w grze na smartfona.
Podsumowując – gry na telefon stając się coraz popularniejsze, ale ich obecność na rynku nie jest niczym nowym. Obecna technologia ich tworzenia wcale nie ustępuje tej znanej z gier na konsole czy na PC. Należy być bacznym użytkownikiem i rozsądnie zarządzać swoim portfelem, aby nie wydawać znacznej kwoty na wirtualne środki w grze.