Blokady na telefon – przegląd ofert
Data publikacji 21 października, 2019W dzisiejszych czasach prawie każdy człowiek krajów rozwiniętych posiada własny telefon komórkowy. Nic dziwnego, takie telefony to standard, a często nawet konieczność. Przyzwyczailiśmy się, że są w naszym życiu obecne i potrzebne. Z roku na rok producenci tych urządzeń zadziwiają nas nowymi funkcjami, które posiadają telefony.
Telefon współczesnych czasów to nie tylko telefon – to komunikator, telewizor, aparat fotograficzny, odtwarzacz muzyki, centrum wiadomości o świecie czy bank. Nic dziwnego, że telefonów pilnujemy jak oka w głowie. Często zawierają one wiele cennych, potrzebnych, a nierzadko i poufnych informacji. Utrata telefonu jest więc zawsze bardzo dotkliwa. Nie tylko kradzieży i zagubień powinniśmy się jednak obawiać. Warto, by chronić swój telefon także przed tym, by osoba postronna nie mogła tak po prostu z niego skorzystać. Na szczęście producenci urządzeń i tutaj podsuwają nam swoje pomysły. O czym mowa? Blokady na telefon.
Jak działają blokady na telefon?
Ta prosta, lecz niezwykle skuteczna rzecz z pewnością zniechęci, a w zasadzie uniemożliwi ciekawskim zaglądanie do naszego telefonu. Istnieją trzy podstawowe typy blokad na telefon, dostępne dla większości standardowych urządzeń. Klasycznym rozwiązaniem jest pin. To kombinacja cyfr, które trzeba wpisać za każdym razem, by chcemy odblokować telefon. Pin może mieć kilka znaków – im więcej, tym trudniejsze będzie złamanie go (liczba kombinacji cyfr wzrasta), niemniej jednak dłuższy pin będzie trudniej zapamiętać. Wpisanie go także zajmie więcej czasu. Kolejna często stosowana opcja to hasło. Tutaj możliwości są szersze, bo hasłem może być dowolny wyraz lub kombinacja liter, cyfr i znaków specjalnych. To bezpieczna opcja, choć, jak wyżej, wymaga dobrej pamięci, a przy trudnych, dłuższych hasłach ich codzienne, wielokrotne wpisywanie przy każdym użyciu telefonu może być męczące. Nic dziwnego, że producenci telefonów chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów wymyślili nowy sposób blokady na telefon – rysowanie wzoru. Polega on na każdorazowym połączeniu kropek na ekranie telefonu tak, by w określonej kolejności utworzyły one wcześniej zapamiętany wzór. Ta opcja ma wielu zwolenników. Jest szybka i wygodna. Jej przeciwnicy zwracają jednak uwagę na fakt, że blokada ta jest najprostsza do złamania, wystarczy bowiem ponoć spojrzeć na telefon pod światło, by zobaczyć jaki wzór był rysowany wcześniej i spróbować go odtworzyć. Innym rozwiązaniem jest blokada na czytnik linii papilarnych, dostępna w niektórym modelach nowszych telefonów.