Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik

RAM do laptopa – jak dobrać ilość pamięci?

Data publikacji 4 września, 2020


Sprzęt wykorzystywany podczas pracy, czy też gier powinien działać sprawnie i płynnie. Niestety wymagania względem urządzeń stale rosną, a nie każdy może pozwolić sobie na ich regularną wymianę. Właśnie dlatego wiele osób zastanawia się, czy warto dołożyć RAM do laptopa. Wydaje się być to dobrym rozwiązaniem, o ile tylko postawimy na profesjonalną modernizację komputera. Trzeba również dowiedzieć się, czy w naszym przypadku jest to w ogóle możliwe. Osoby bez doświadczenia powinny skorzystać z pomocy specjalisty.

Co sprawdzić przed zakupem pamięci RAM?

Zanim zdecydujemy się na zakup pamięci RAM musimy upewnić się, że jest to możliwe. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy zweryfikować, jaka maksymalna pamięć jest obsługiwana przez urządzenia. W wielu przypadkach wartość tego parametru jest wyższa, niż fabrycznie wbudowana pamięć. W takiej sytuacji możemy zamontować dodatkową kość pamięci, dzięki której funkcjonalność sprzętu znacząco wzrośnie. Z oczywistych względów nie możemy przekroczyć wartości obsługiwanej pamięci – to wyrzucenie pieniędzy w błoto.

Jeśli zdecydowaliśmy się na samodzielną wymianę lub dołożenie kostki RAM, to pamiętajmy o tym, aby przed przystąpieniem do działania doszkolić się. Łatwo tutaj popełnić błąd, który może doprowadzić do awarii sprzętu. Warto również wspomnieć, że wszelkie modyfikacje „na własną rękę” prowadzą do utracenia gwarancji. Z tego powodu lepiej zdecydować się na nie dopiero wtedy, gdy przestanie ona obowiązywać. Jeśli większa ilość pamięci potrzeba nam „na już”, to możemy skorzystać z usług autoryzowanego serwisu. W takim przypadku nie utracimy prawa do gwarancji.

Czasami bywa tak, że wszystkie gniazda RAM są już zajęte, jednak potencjał posiadanego sprzętu nie został w pełni wykorzystany. W tym przypadku nie ma innego rozwiązania, niż wymiana jednej kości i zastąpienie jej nową. Wiadomym jest, że taka inwestycja jest nieco droższa, jednak możemy spróbować sprzedać niepotrzebną kostkę RAM, tak aby odzyskać część poniesionych kosztów.

Jaka pamięć RAM będzie odpowiednia?

Mogłoby się wydawać, że każda pamięć RAM będzie pasować do laptopa. Nic bardziej mylnego! Właśnie dlatego tak ważny jest prawidłowy dobór elementu. W przypadku, gdy nie posiadamy wiedzy na ten temat, powinniśmy skorzystać z porady fachowca. Być może uchroni nas on przed nietrafionym zakupem i zmarnowaniem pieniędzy. Pamięć RAM dedykowana stacjonarnym sprzętom nie będzie pasować do laptopa. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jest ona fizycznie większa, a więc jej montaż nie powiedzie się. Liczy się również rodzaj posiadanego urządzenia. Należy mieć świadomość, że pamięć RAM musi być kompatybilna z płytą główną.

Oprócz standardu pamięci RAM (DDR3 lub DDR4) należy sprawdzić, jaką pojemność obsługuje posiadany przez nas system operacyjny. Windows 32-bitowy dopuszcza użytkowanie maksymalnie 4 GB pamięci. Znacznie więcej możliwości daje wersja 64-bitowa lub Linux. Nie masz pojęcia jest sprawdzić maksymalną wartość obsługiwanej pamięci RAM? Wystarczy jedynie sprawdzić specyfikację techniczną laptopa – znajdziemy tak wszystkie niezbędne informacje.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru pamięci RAM?

Wybierając pamięć RAM do laptopa należy zwrócić uwagę na wiele różnych czynników, ponieważ to właśnie one bezpośrednio wpływają na działanie urządzenia.
– Pojemność – jak już wspomniano, nie może być ona większa niż maksymalna wartość pamięci RAM obsługiwana przez laptopa. Należy również uwzględnić ograniczenia systemowe. Brak kompatybilności może nieść za sobą wiele nieprawidłowości oraz błędów. Liczą się również nasze indywidualna potrzeby. Wiadomym jest, że inne wymagania posiadają osoby wykorzystujące sprzęt do pracy lub gier.
– Standard – wszystko zależy od tego, jakie urządzenie posiadamy. W starszych laptopach wykorzystywana jest karta pamięci o standardzie DDR3, a w nowszych DDR4. Relatywnie rzadko spotykany jest standard DDR2, czy DDR. Pamiętajmy, że przestarzałych urządzeń zwykle nie opłaca się modernizować.
– Częstotliwość pracy – parametr ten wyrażony jest w jednostce MHz. Odpowiada on za wydajność oraz płynność działania pamięci RAM – nie zapominajmy, że wysoka pojemność to nie wszystko. Jeśli częstotliwość będzie zbyt niska, to nie osiągniemy pożądanej efektywności działania sprzętu.
– Opóźnienia – wiadomym jest, że im są one niższe, tym lepiej działa laptop. Niestety przekłada się to na wyższą cenę zakupu. Właśnie dlatego najwyższej klasy kości RAM wybierane są głównie przez tych, którzy wykorzystują sprzęt do celów zawodowych, czy też gier.

Jak zmienić język klawiatury?

Redakcja BlueMobility

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?