Smartfon dla seniora – wybór
Data publikacji 14 sierpnia, 2020
Coraz więcej osób w starszym wieku decyduje się na zakup smartfona. Dzieje się tak między innymi dlatego, że świat staje się globalną wioską, rodziny wyprowadzają się na odległe krańce świata, a młodzi chętnie dzielą się relacjami ze swoich wypadów w mediach społecznościowych. Obejrzenie fotek czy filmików na telefonie starszego typu jest albo utrudnione, albo wręcz niemożliwe. Jak wybrać najlepszy smartfon dla seniora?
Prosty w obsłudze
Obecnie, smartfony posiadają ogromną ilość dodatkowych funkcji, aplikacji i możliwości. Jednak z punktu widzenia seniora, wiele z nich jest po prostu zbędnych, przez co duża rzesza starszych osób obawia się zakupu smartfona. Na szczęście, producenci są coraz bardziej świadomi potrzeb konsumentów i dzięki temu tworzą również smartfony dostosowane pod tę grupę docelową.
Seniorzy, mimo iż chcą korzystać z nowych technologii, na przykład ciesząc się zdjęciami wnuków, które ich dzieci tak chętnie przesyłają, jednocześnie nie potrzebują szeroko zakrojonego dostępu do gier i aplikacji. W oczach osób starszych, smartfony wciąż są jedynie telefonami z bardzo dużym, dotykowym wyświetlaczem i właśnie tak chcą je traktować: używając ich w formie aparatów do komunikacji i – okazjonalnie – do przeglądania zdjęć czy filmików.
Z powyższych względów, smartfony dla osób starszych są znacznie prostsze, wyposażone w mniej funkcji i często o nieco gorszych parametrach – bo te bardzo mocne są tu po prostu zbędne. Dzięki tym kwestiom, smartfon dla seniora jest także znacznie mniej kosztowny – bo również sam producent płaci za niego mniej.
Jakie cechy powinien posiadać idealny smartfon dla osoby starszej?
Jedną z najbardziej istotnych kwestii, obok omówionej wcześniej prostoty, jest również możliwie jak największy ekran. Często zdarza się, że osoby w podeszłym wieku cierpią z powodu problemów ze wzrokiem, dlatego też poszczególne elementy na smartfonie muszą być jak najbardziej czytelne.
Warto również – o ile to możliwe i takie rozwiązanie mieści się w budżecie – zainwestować w smartfon, który posiada dość dobry aparat. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie fotografii z wycieczek, spotkań ze znajomymi czy rodzinnych wypadów. Aparaty, które mają około 8 Mpx powinny być wystarczające do tego typu celów.
Kwestią, na którą seniorzy zawsze zwracają dużą uwagę, jest również wytrzymałość baterii. Osoby młodsze są przyzwyczajone do tego, że co wieczór konieczne jest naładowanie smartfona, by móc korzystać z niego następnego dnia, jednak osoby starsze nie mają takiego nawyku. Dla nich ma ogromne znaczenie, by telefon bez ładowania mógł być użytkowany choć kilka dni. Tak właśnie są pomyślane smartfony dla osób starszych – oferują stosunkowo dużą baterię, która przy dość niewielkiej ilości aplikacji potrafi działać naprawdę długi czas.
Pomocne dla seniorów opcje konfiguracyjne
Większość smartfonów stworzonych z myślą o osobach starszych posiada szereg udogodnień, dzięki którym możliwe jest między innymi szybkie i wygodne zadzwonienie do kogoś bez konieczności wpisywania jego numeru. W takiej sytuacji wystarczy ustawić szybkie wybieranie na określone numery.
Telefony dostosowane do potrzeb seniorów posiadają również wśród opcji konfiguracyjnych tak zwane ułatwienia dostępu. Jest to nic innego jak komfortowa możliwość ustawienia określonych zagadnień w telefonie: między innymi dopasowania rozmiaru czcionki do potrzeb czy też ustawienia najlepszej rozdzielczości. Wszystko to znajduje się w ustawieniach, które można samodzielnie zmieniać, w zależności od potrzeb oraz preferencji.
Część smartfonów dla seniorów posiada także wygodną opcję SOS, która umożliwia osobie starszej kontakt z pogotowiem lub bliską osobą w razie wystąpienia zagrożenia życia czy wypadku. To rozwiązanie wymaga tylko jednego kliknięcia i jest bardzo proste, a w wielu sytuacjach może uratować zdrowie lub życie. Wielu producentów decyduje się na umieszczenie takiej opcji w swoim smartfonie ze względu na zwiększone bezpieczeństwo osób starszych i możliwość szybkiego kontaktu z bliskimi.
Świetną opcją jest również dostępna w każdym telefonie opcja budzika czy przypomnienia. W smartfonach dla seniorów producenci umieszczają również taką funkcjonalność, dokładając wszelkich starań, by była ona jak najprostsza w obsłudze. Celem producentów tego typu urządzeń jest to, by senior mógł we własnym zakresie poradzić sobie z uruchomieniem tej funkcjonalności – na przykład by pamiętać o przyjęciu leków o odpowiedniej porze lub aby wstać na czas w celu załatwienia określonych spraw.