Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik

Stanowiska komputerowe – podstawowe wyposażenie

Data publikacji 18 sierpnia, 2020


Wiele miejsc pracy wymaga korzystania z komputera. Czasami jest to tylko chwilowe zajęcie w pracy fizycznej, ale często jest ono związane z całodniowym wpatrywaniem się w monitor komputera. Pracodawca musi zatem zapewnić odpowiednio wyposażone stanowiska komputerowe, by osoby zatrudnione miały zagwarantowaną wygodę przez kilka godzin swojej pracy.

Co gwarantuje odpowiednio wyposażone stanowisko komputerowe?

Mimo że pozycja siedząca nie wymaga wysiłku fizycznego, to warto zapewnić ciału odpowiednie wsparcie, by uniknąć negatywnych konsekwencji z powodu zbyt długiej statyczności. Dzięki prawidłowemu wyposażeniu stanowiska komputerowego można zabezpieczyć nie tylko kręgosłup i mięśnie, ale także narząd wzroku, wykorzystując dobrej klasy monitor i ustawiając go samodzielnie – zarówno pod odpowiednim kątem jego nachylenia, jak i jakości wyświetlanego obrazu.

Prawidłowe wyposażenie stanowiska tego typu wpłynie także na lepsze rezultaty pracy. Komfort siedzenia oraz praca na wysokiej jakości sprzęcie przyczynią się do lepszych wyników pracy zatrudnionych osób. Odprężony pracowników uniknie także nadmiernego stresu związanego z często szybkim tempem pracy.

Wyposażenie stanowiska pracy

Kwestia jakości komputera pozostaje do wyboru pracodawcy. Wiele zależy od tego, do jakich celów będzie on wykorzystywany. Jeśli głównie będzie służył do używania prostych programów do edycji tekstów, to z pewnością nie potrzeba zbyt drogocennego osprzętu.

Istotniejszą kwestią, na którą pracodawca musi zwracać uwagę podczas urządzania stanowiska komputerowego, jest monitor. Przede wszystkim powinien on umożliwiać regulację ustawienia. Każdy korzystający z komputera ustawi sobie pochylenie monitora do własnych preferencji. Zrobi to w sposób najwygodniejszy dla siebie, by mógł całkowicie skupić się na swoich obowiązkach i nie odrywać się od nich przez niekomfortową pozycję monitora.

Ustawienie pozycji monitora nie jest jedyną ważną kwestią. Trzeba również zadbać, by monitor wzorowały dobre parametry wyświetlanego obrazu. Rozmiar ekranu oraz rozdzielczość wyświetlania powinny być tak ustawione, by można było odczytywać wygodnie tekst z odległości około 50-70 centymetrów – w zależności od przekątnej monitora. Pożądana jest także powłoka zapobiegająca odbijaniu się światła od ekranu, co zapewni jeszcze większy komfort bez względu na nasłonecznienie w pomieszczeniu.

Kolejnymi elementami stanowiska komputerowego, których nie wolno bagatelizować, są klawiatura oraz mysz z podkładką.

Klawiatura powinna być oddzielnym elementem komputera. Najwygodniejsza będzie bezprzewodowa wersja, lecz przewodowa również będzie wiązała się z wygodą korzystania, jeśli posiada kabel o wystarczającej długości. Podobnie jak monitor, powinna ona posiadać regulację kąta nachylenia. Odpowiednie dopasowanie jej pozycji oraz dodatkowe miejsce na położenie dłoni na blacie przed klawiaturą zapewni odciążenie dla mięśni. Warto także wybierać klawiatury o dobrze wyprofilowanych klawiszach umiejscowionych od siebie o około 2 centymetry. Warto również szukać cichych klawiatur, lecz nie za bardzo, ponieważ uniknie się mocniejszego, często niepotrzebnego wciskania poszczególnych klawiszy.

Myszka może być najprostszą wersją, lecz warto dopasować jej wielkość do danej dłoni. Tak jak w przypadku klawiatury, bardzo wygodną opcją będzie bezprzewodowa. Warto pod komputerową myszą posiadać specjalną podkładkę, która zapewni prawidłowe ułożenie ręki na stole. Podkładka także może wpłynąć na lepszą pracę myszy. Jest to jednak sprawa indywidualna, ponieważ część osób nie jest zwolennikami jej stosowania.

Sprzęt to nie wszystko, co tworzy stanowisko komputerowe. Ważne jest także umeblowanie, które tak samo wpływa na utrzymanie prawidłowej postawy ciała oraz jego zdrowia i komfortu pracy.

Biurko czy stół pod komputer powinno być wystarczających wymiarów. Dobrze, żeby jego długość miała przynajmniej jeden metr, a szerokość nieznacznie mniej. Im większy blat, tym praca będzie wygodniejsza. Komputer i jego osprzęt nie są jedynymi elementami na stanowisku komputerowym. Warto mieć dodatkowe miejsce na składowanie dokumentów i wygodne ich wypełnianie. Przy wyborze stołu do komputera pod uwagę trzeba brać możliwość regulacji wysokości, ponieważ część stanowisk pracy może wymagać pozycji stojącej.

Najlepszym wyborem na siedzisko będzie krzesło biurowe. Najlepiej żeby było na kółkach oraz umożliwiało obrót o 360 stopni. Nie może zabraknąć regulacji wysokości, by dopasować je do wzrostu pracownika oraz poziomu blatu biurka.

Jak zmienić język klawiatury?

Redakcja BlueMobility

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?